קריית הממשלה - אולך + תול

קריית הממשלה

תחנת הרכבת הקלה של קריית הממשלה בנוף הגליל היא נקודה חשובה בקו של רק"ל נופית, הרכבת הקלה שמחברת בין חיפה לנצרת. התחנה מוקפת במבני ציבור מרכזיים ומיועדת לקבל מספר רב של משתמשים. תנועת הולכי הרגל נשזרה בקו מעגלי התופר את הטופוגרפיה המשמעותית באתר, מלווה באלמנט הקירוי מונומנטלי המתווה את הדרך. הפתרון הזה איפשר להתייחס לתחנת הרכבת כפרויקט נופי, עם כמה שיותר עבודות גינון ופתיחות וכמה שפחות בינוי.

 

 • פרוגרמה

  מנהרה ותחנת רכבת קלה

 • לקוח

  חוצה ישראל וקבוצת מנרב

 • סקטור

  ציבורי

 • סטטוס

  בתהליך בנייה

 • צוות

  תמי אולך לרר, נתי אולך

 • מיקום

  מחוז צפון בישראל

נוף של הגשר להולכי הרגל, המדרגות הנעות והפארק שמסביב

תחנת הרכבת שוכנת על צלע הר, 15 מטרים מתחת לרחוב מעלה יצחק, ולידה נמצא גן ציבורי והיכל תרבות. הקונספט הראשוני של התחנה מתייחס לנוף העוצמתי באתר בשילוב עם תחושת הבטחון וחוויית המשתמש במרחב הציבורי. הרעיון מתמקד בחיבור מתמשך של כל השכבות במסלול מעגלי מתמשך ואלמנט קירוי יחודיי אשר מאפשר למבנה להיות פתוח ולהשתלב אם האלמנטים הטבעיים מסביבו ובכך מבטל את הצורך במבנה תחנת רכבת קונבנציונלית.

הרעיון מתמקד בחיבור מתמשך של כל השכבות במסלול מעגלי מתמשך ואלמנט קירוי יחודיי אשר מאפשר למבנה להיות פתוח ולהשתלב אם האלמנטים הטבעיים מסביבו ובכך מבטל את הצורך במבנה תחנת רכבת קונבנציונלית.

נוף של הגשר להולכי רגל ותחנת הרכבת

התחנה משלבת תצפיות פנורמיות באתר עם בטיחות ונוחות משתמש במרחבים ציבוריים. על ידי הבטחת ראות מכל זווית, גם בשטח מורכב, העיצוב מעצים את הנוסעים והולכי הרגל, מוחק נקודות נסתרות ומבטיח נגישות. מיקוד זה חיוני במיוחד באזורים עם ביטחון אישי נמוך יותר.

עיצוב גג מתקדם משרת מטרות כפולות: סיוע להתמצאות והקניית איכות מונומנטלית לתחנה ההולמת את משמעותה האזורית או הלאומית. יתרה מכך, הפרויקט משלב אזורי ישיבה רבים לאורך הקו המנחה. מרחבים אלו מעודדים פנאי ותצפית ציבוריים, יוצרים אווירה מזמינה ללא תלות בתפקידה העיקרי של התחנה.

על ידי הבטחת ראות מכל זווית, גם בשטח מורכב, העיצוב מעצים את הנוסעים והולכי הרגל, מוחק נקודות נסתרות ומבטיח נגישות.

מבט על גשר הולכי הרגל מהכביש
מבט מזווית מעוף ציפור על הפרויקט
× How can I help you?